Oliwa – serce historycznego Gdańska

Starówka, molo w Brzeźnie, Westerplatte i pasaż jelitkowski… ile można? To punkty na mapie Gdańska, które są najczęściej oblegane przez turystów. Większość z nich kuszona kolorowymi folderami i wydumanymi zdjęciami pomija serce tego miasta w którym atrakcji co nie miara. Oto kilka z nich.

Historia

Oliwa to historyczna dzielnica Gdańska. Jej początki datuje się na XII wiek, choć był to okres, gdy stanowiła odrębną miejscowość, a trwał on aż do roku 1926. Nazwa aktualnej dzielnicy jest błędnie interpretowana jako symbolika krzewu oliwnego, które ponoć miały porastać tutejsze ziemie. Najprawdopodobniej wzięła się od rzeki „Oława”, a karty czasu i zmiany w języku doprowadziły do zmiany nazewnictwa. Ze wzmianek historycznych warto odnotować powstanie i funkcjonowanie po dziś Pałacu Opatów oraz Pokój Oliwski będący zakończeniem szwedzkiego potopu w roku 1660.

Architektura

Wielką atrakcja turystyczną jest zróżnicowana forma architektury. Można tu podziwiać m.in. zespoły urbanistyczne oplatające część tzw. Starej Oliwy wraz z zespołem Potoku Oliwskiego. W obrębie znajduje się Archikatedra Oliwska z najstarszymi organami w Polsce, jak również Park Oliwski ze wspomnianym już Pałacem Opatów. Warto także obejrzeć zabytkową kuźnię wodną, której początki sięgają XVI wieku oraz lokalne spichlerze.

Przyroda

W Oliwie znajduje się aż 58 pomników przyrody. Jest to jedna z największych liczb pomników biorąc pod uwagę stan polskich dzielnic. Ważny element krajobrazu dzielnicy stanowi również zespół dolin oliwskich będący częścią Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Podążając szlakiem turystycznym możemy podziwiać m.in. Dolinę Czystej Wody, Dolinę Martwych Mostów oraz Dolinę Źródliska Ewy. Unikalna roślinność, rzadko spotykane gatunki zwierząt i charakterystyczne głazy owiane kultem – Kamienna twarz oraz diabelski kamień, to co możemy napotkać spacerując z biegiem Potoku Oliwskiego. Gdy jednak ktoś jest bardziej leniwy może wszystkie te atrakcje oglądać z punktu widokowego pt. „Pachołek” (101m n.p.m). Dla dzieci aktywny i ciekawy wypoczynek zapewni jeden z największych ogrodów zoologicznych w Polsce.

Zapraszamy!

Do spędzania czasu w pięknej Oliwie zachęca też całe mnóstwo klimatycznych restauracji, pubów oraz wydarzeń kulturalnych. A to wszystko w obrębie jednej dzielnicy historycznego miasta Gdańsk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *