Czy podróżowanie autostopem jest bezpieczne?

Niektórzy mówią, że aby doświadczyć prawdziwej przygody, trzeba odbyć długą podróż autostopem. Czy jednak podróżowanie w ten sposób jest bezpieczne w dzisiejszych czasach? Z czym tak naprawdę wiąże lub może się wiązać taka forma podróży?

Niepewność

Niestety, nigdy się nie wie, kim jest osoba, która zdecyduje się nad podwieźć. Czy naprawdę jest miła i uczynna, jak na początku się wydaje, czy może po jakimś czasie zmieni się w gbura, impertynenta? Ta niepewność będzie istnieć, dopóki bezpiecznie nie dojdziemy do celu.

Kradzieże

W internecie nie brakuje opisów podróży, które pasjonaci podróżowania odbyli autostopem. Można znaleźć także ranking, który kilka lat temu opublikował autor blogu Plecak Wspomnień Kuba Rydkodym. Powstał na podstawie ankiety, jaką wypełniło ponad tysiąc osób podróżujących autostopem. Wynika z niej, że podróżnicy starają się nie obnosić z drugim sprzętem, bo czują się niepewnie. Kradzieży doświadczyło jednak tylko 2 proc. ankietowanych.

Propozycje seksualne

Na te najbardziej narażone są kobiety, które jednocześnie należą do tych, które najszybciej łapią stopa. We wspomnianej ankiecie na blogu Plecak Wspomnień, aż 86 proc. pań autostopowiczek przyznało się do tego, że otrzymało propozycje seksualne. W tej grupie było tylko 14 proc. mężczyzn. Dlatego, jeśli już podróżować stopem, to w parze.

Nie łap, gdzie nie wolno

Niebezpieczne, ale z innych względów, jest łapanie stopa w miejscach, w których kierowca nie może się zatrzymać. Na przykład na autostradach, gdzie jest silne natężenie ruchu i łatwo może dojść do wypadku. Do tego często te drogi patroluje policja. Tak samo nie warto łapać stopa na mostach, ostrych zakrętach, w miejscach o ograniczonej widoczności. Najlepiej zrobić to w zatoczce albo na przedmieściach.

Zachowuj się

Ktoś wyświadcza ci przysługę, do tego za darmo, więc przynajmniej odwdzięcz się dobrym zachowaniem. Nie pal, nie pij, nie jedz bez pozwolenia. Inaczej możesz wyprowadzić swojego dobroczyńcę z równowagi i twoja podróż szybko się zakończy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *