Za co przyznawane są gwiazdki w hotelach?

Hotele niektórzy z nas wybierają nie tylko ze względu na cenę, lecz również dlatego, że mają dwie, trzy, cztery gwiazdki. Skąd się biorą gwiazdki i co oznaczają? Odpowiedź poniżej.

Czy każdy hotel musi mieć gwiazdki?

Odpowiedź jest prosta, nie, hotel nie musi mieć gwiazdek. Ponieważ nie ma żadnego oficjalnego wymogu i dokumentu, który nakładałby obowiązek określenia ilości gwiazdek. Każdy kraj ma odrębne zasady ich przyznawania. Są również takie miejsca, w których w ogóle nie stosuje się podziału hoteli ze względu na liczbę posiadanych gwiazdek. Tak jest na przykład w Skandynawii. W Anglii i Francji klasyfikację można stosować, ale nie jest ona obowiązkowa.

O czym świadczą gwiazdki

Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO) ustaliła wytyczne, na których podstawie przyjmuje się określoną liczbę gwiazdek. Skala jest pięciostopniowa. Liczba gwiazdek ma związek z tym, jaki jest standard hotelu. Pamiętać jednak należy, że trzy gwiazdki w Hiszpanii, to nie to samo, co trzy gwiazdki w Egipcie.

O tym, ile gwiazdek ma dany hotel, decyduje wiele czynników. Wśród nich do najważniejszych należą na przykład lokalizacja hotelu. Im bliżej jest plaży albo centrum miasta, tym więcej ich będzie mieć. Wielkość hotelu, jego otoczenie, a także wielkość pokoi i ich wyposażenie, również ma na to wpływ. Im kompetentniejsza obsługa, tym więcej gwiazdek będzie mieć hotel. Jakość posiłków w hotelowej restauracji także ma znaczenie, jak i dostęp do internetu to, czy w pokoju jest telewizor, łazienka, telefon.

Pięć gwiazdek i więcej

Najbardziej luksusowe hotele mają pięć i więcej gwiazdek. Są one tak wyposażone i zatrudniają personel o takich kompetencjach, że są w stanie spełnić wymagania nawet najbardziej trudnego i wymagającego klienta. W takich miejscach dostępna będzie, na przykład, profesjonalna, klimatyzowana sala konferencyjna z urządzeniami do wideokonferencji, centrum biurowe. Zapewniona też będzie najwyższej jakości ochrona, a hotel będzie położony w prestiżowej lokalizacji. Do dyspozycji gościa będą także ekskluzywne apartamenty z bogato wyposażonym barkiem.

Za najbardziej luksusowe uznawane są hotele Burj Al Arab w Dubaju oraz Emirates Palace w Abu Zabi. W Polsce celem przyznania hotelowi odpowiedniej ilości gwiazdek należy skierować wniosek do właściwego Urzędu Marszałkowskiego. Przed złożeniem wniosku należy zgromadzić odpowiednie dokumenty i opłacić koszty przeprowadzenia procedury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *