Rosja – taka zła jak ją malują?

Idzie żwirówką niedźwiedź i gra na bałałajce, a pod pachą trzyma litr spirytusu i pajdę chleba do „zawąchania”. Z płuc wydziera mu się na przemian – „Budiet da budiet sonce” i Katiusza. Taki oto obraz Rosji widziany oczyma Polaka da się uświadczyć w co trzecim polskim domu. Czy rzeczywiście jest tak „straszno”?

Rozsądne planowanie podróży

Wybierając się do kraju naszych wschodnich sąsiadów warto wiedzieć o kilku sprawach, aby uniknąć łagru i deportacji. Bez wizy ani rusz. Rosja jest reprezentowana w Polsce przez kilka placówek w których skład wchodzą – Ambasada w Warszawie oraz konsule w Gdańsku, Krakowie i Poznaniu. W tych placówka istnieje możliwość nabycia wizy warunkującej nasz pobyt w byłym ZSRR. Wizy te dzielą się na służbowe oraz turystyczne. Aby uzyskać którąkolwiek należy przygotować się na spore kolejki i wyposażyć w paszport, zdjęcie – sztuk 1 oraz tzw. voucher turystyczny, który ma na celu stanowienie oficjalnego potwierdzenia obsługi. Kolejna kwestia to ubezpieczenie – niestety to na którym podróżujemy po krajach UE nie jest honorowane. Ostatnia sprawa to wniosek, ten aktualny możemy pobrać ze strony ambasady w formacie PDF. Należy pamiętać, że niestety te procedury trwają dość długi okres czasu, więc warto swój wyjazd zaplanować stosunkowo wcześniej, jedynym atutem tego typu biurokratycznych spraw jest możliwość działania za pomocą pośrednika.

Walory turystyczne

Rosja to niewątpliwie kraj zróżnicowany geograficznie i kulturowo. Warto jasno określić na jaką formę turystyki się decydujemy i co chcemy zobaczyć. Bardziej aktywna strona zwiedzania opiewa w poznanie górskich terenów takich jak Ural, Kaukaz czy daleki wschód za Bajkałem. Surowa roślinność i rześki klimat są nie lada wyzwaniem dla zwykłego turysty. Zapuszczając się w dzikie rejony Syberii należy być odpowiednio przygotowanym. Krajobrazy na pewno będą niezwykle intrygujące dla oka, a wspomniane zróżnicowanie kultur może się okazać niesamowitym doświadczeniem życiowym. Dla aktywistów miejskiego środowiska wielką gratką będzie zwiedzanie metropolii takich jak Moskwa, czy Sankt-Petersburg. Ośrodki te łączą w sobie pęd nowoczesności i wygody wraz z zabytkową architekturą. Słowem – zwiedzania co niemiara.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *