„Swego nie znacie” – Szwajcaria Kaszubska

W erze wakacyjnych wyjazdów do chorwackich oraz tureckich wiosek turystycznych, które skutecznie przyćmiewają piękno naszego kraju często zapominamy o miejscach niekoniecznie obleganych przez turystów. Brak ofensywnej reklamy robi swoje i być może na tym polega magia centralnej części Pojezierza Kaszubskiego o dźwięcznej nazwie – „Szwajcaria Kaszubska”.

Historia i obszar

Kaszubska legenda mówi, że ta piękna kraina powstała na skutek pozostałości jakie znajdowały się w worku Boga, który kształtował świat. Na jego samym dnie tkwiły rozłożyste lasy, rzeki, strumienie, pagórki, szachownice dorodnych pól oraz obfitość zwierzyny i owoców. Jeden z aniołów smutny z powodu piasków i nizinnego obszaru północnej Polski nieskromnie poprosił stwórcę, aby ten wyjął z worka resztki z których uformują się Kaszuby. Bóg zaś wzruszony troską złotowłosego stróża rozsypał okruchy świata i tak powstała jedna z najpiękniejszych krain. Pokrywa ona północne pasmo ziem w obrębie Kartuz oraz Kościerzyny. Wschodni punkt graniczny stanowi Parchowo, zaś na zachodzie podobną rolę pełni miejscowość Żukowo.

Atrakcje turystyczne

Najbardziej charakterystycznym walorem turystyki są malownicze akweny wodne. Do głównych zalicza się jeziora Raduńskie – górne oraz dolne. Stanowią one część tzw. „Kółka Raduńskiego” czyli splotu 14 jezior polodowcowych złączonych ze sobą mozaiką strug i rzek, które tworzą jeden z piękniejszych szlaków wodnych w tej części Europy. Jest to z pewnością istna idylla dla fanów kajakarstwa oraz żeglarstwa. Ponadto charakterystykę krainy kaszubskiej dopełnia ogromna ilość wzgórz i pagórków obrośniętych gęstwiną wszelkich drzewostanów. Zwiedzając wysoką rzeźbę tych terenów nie sposób pominąć Wzgórza Szymbarskie z najwyżej położonym szczytem w tej części kraju – Wieżycą (329m n.p.m). Ów kompleks jest swoistą gratką dla amatorów sportów zimowych. Piękna tutejszej natury dopełnia unikalna przyroda, którą można dostrzegać wędrując licznie rozbudowanymi szlakami. Dzięki walorom turystyki pieszej i rowerowej można dostrzec dużą ilość rezerwatów przyrody, a także zaznajomić się z głębią tutejszej kultury. Lokalny haft, ceramika oraz iście rozbudowany język z pewnością umilą aktywny wypoczynek w Szwajcarii Kaszub.