Wielkopolska wschodnia – teren przez Boga zapomniany

Są na naszej mapie krainy, które niosą ze sobą ogrom walorów turystycznych, ale są też takie o których zwyczajnie zapomniano. Do takich miejsc – miejsc zszarzałych, należy niewątpliwie Wielkopolska wschodnia. Jednak jak się okazuje, jest tam kilka miejsc, które warto zobaczyć.

Ulokowanie

Koło, Turek, Konin. Trójkąt bermudzki, który gdyby nie kilka socjalistycznych przemysłów byłby znany wyłącznie z tego, że jest nieznany. Do czasów powstania kompleksu KWB (Kopalnia węgla brunatnego), huty oraz elektrowni były to mieściny raczej wyłącznie rozjazdowe. Ubogo wyposażone w krajobraz przyrodniczy zrzeszały głównie niewielkie społeczeństwa lokalne nie rozwijając się przy tym właściwie wcale. I współcześnie na hasło „Konin” ludzie odpowiadają – to pomiędzy Łodzia i Poznaniem. Bo to akurat prawda, wschód Wielkopolski jest dokładnie pomiędzy i często przejeżdżamy nim nową autostradą A2 nie mając świadomości co tak naprawdę nam umyka.

Turek

W Turku znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Rzemiosła Tkackiego. Znajdziemy tam również historyczny kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa projektu wybitnego architekta Konstantego Wojciechowskiego w którym ujrzeć możemy zabytkowe witraże autorstwa Józefa Mehoffera. Ponadto na jednej z głównych ulic usytuowany jest szereg domków tkackich z XIX wieku.

Koło

Najbardziej znane z produkcji ceramicznych sedesów. To z pewnością nie jest komplement dla miasta, które podobnie jak Turek posiada bogatą historię i mnóstwo zabytków. Jednym z naczelnych są ruiny zamku wybudowanego za czasów Kazimierza Wielkiego. Typowo gotycka forteca była celem zjazdów królów, a potem szlachty. U brzegu zamku swe charakterystyczne zakole ma rzeka Warta, która również w swej bliskości zawiera spichlerz o wyjątkowej konstrukcji sumikowo-łątkowej. Jest to jeden z cenniejszych zabytków architektury drewnianej w Polsce. Będąc w Kole warto odwiedzić położony nieopodal Chełmno nad Nerem, gdyż znajduje się tam niemiecki obóz zagłady „Kulmhof” z czasów II WŚ.

Konin

W tym mieście występuje szereg zabytków o ogromnej wartości turystycznej. M.in. Zamek w Gosławicach, renesansowa starówka, synagoga – niegdyś żydowski dom nauki, zabytkowa wieża ciśnień, czy historyczny słup drogowy z początku XII w.