W co wierzyli mieszkańcy krajów skandynawskich

Wybierając wycieczki do Skandynawii, warto zainteresować się dawnymi wierzeniami jej mieszkańców, może to wpłynąć pozytywnie na zwiedzanie, ponieważ z podstawową wiedzą w tym zakresie będziemy mogli rozpoznać obrazy, pomniki bogów nordyckich oraz zabytki związane z mitologią. Zdecydowanie może to uprzyjemnić wycieczkę i pomoże wczuć się w klimat Skandynawii. Większość osób kojarzy głównych bogów z wierzeń ludów północy, takich jak Odyn, Thor czy Loki. Ragnarök, czyli wizja końca świata według mitologii nordyckiej również często występuję w popkulturze. Jednak w tym artykule chcemy przybliżyć inny temat, którym jest znaczenie Yggrasil.

Drzewo życia

Mieszkańcy krajów skandynawskich i nordyckich: Danii, Szwecji, Norwegii, Islandii oraz Wysp Owczych wierzyli, że światy łączy gigantyczne święte drzewo – Yggdrasil, które jest odpowiedzialne za ład i porządek w kosmosie. Według wielu źródeł jest to jesion, którego pień opiera się na trzech korzeniach. Każdy korzeń przechodzi przez inny świat: jeden przez Asgard, drugi przez Midgard, a trzeci przez Helheim. Pod pierwszym korzeniem mieści się święta Studnia Urd, czerpiąc wodę z tego pradawnego źródła, trzy mieszkające tam Norny każdego dnia podlewały Yggdrasil, aby było zdrowe i miało dużo zielonych liści.

Tajemniczy mędrzec o nieznanym pochodzeniu


Pod korzeniem drzewa Yggdrasil przechodzącym przez Midgard znajduje się źródło Mimira, czyli enigmatycznego mędrca. Mimir trafił w ręce Wanów jako zakładnik po wojnie Asów z Wanami, w konsekwencji został przez nich ścięty, jednak jego głowa została zaczarowana. Głowa Mimira stała się strażnikiem mistycznej studni mądrości. Odyn oddał mędrcowi swoje oko w zamian za możliwość napicia się ze źródła. Dlatego najważniejszy z nordyckich bogów jest zawsze przedstawiany bez oka.

 

Dziewięć światów

Drzewo życia nie łączy tylko trzech wymienionych światów, ale w sumie aż dziewięć: Asgard, Vanaheim, Álfheim, Muspelheim, Svartalfheim, Helheim, Niflheim, Jötunnheim oraz Midgard. Każdy z nich wyróżnia się innymi mieszkańcami. Jakie mityczne stworzenia w nich mieszkają? Asgard jest siedzibą Asów, Vanaheim to schronienie Wanów, Álfheim zamieszkują elfy, Muspelheim to kraina ognia, gdzie przebywają ogniste olbrzymy, Svartalfheim to terytorium krasnoludów, Helheim jest lodowym światem zmarłych, panuje tam bogini Hel, Niflheim zamieszkują mroczne elfy, Jötunnheim – lodowe olbrzymy, natomiast Midgard zasiedlają ludzie.