Jelenia Góra atrakcje: Cieplice Śląskie- Zdrój

Legenda głosi, że książę śląski Bolesław Wysoki w trakcie polowań na jelenie odkrył lecznicze, cieplickie źródła. W pogoni za rannym zwierzem, zobaczył jak jeleń wskoczył do gorących źródeł i został uleczony. Książe postanowił wybudować w tym miejscu dworek myśliwski, a duch legendarnego jelenia do dziś krąży po Kotlinie Jeleniogórskiej.

I choć legenda datowana jest na rok 1175 i wiele wody upłynęło od tego czasu w górskich strumieniach, to w każdej legendzie jest ziarno prawdy. Pewne jest, że tutejsze lasy obfitowały w czasach panowania książąt śląskich w dziką zwierzynę, jak i to, że Cieplice Śląskie są nominowane, jako Zdrój, nie bez powodu. Przepływające tędy ciepłe źródła, osiągają najwyższą w Polsce temperaturę 86°C i mają potwierdzone medycznie, właściwości lecznicze.

Cieplice Śląskie, jako miejscowość uzdrowiskowa

Miejscowość uznana za uzdrowisko, posiada szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, zakłady przyrodolecznicze i przychodnię uzdrowiskową. Specjalizuje się w leczeniu schorzeń ortopedyczno-urazowych, osteoporozy, chorób układu nerwowego, reumatologii, dróg moczowych, nerek.

Występowanie źródeł geotermalnych, wspomaga leczenie w tym cieplickim kurorcie. Zlokalizowane są tu wody słabo zmineralizowane, termalne i fluorkowo- krzemowe, o najwyższej w Polsce zawartości fluoru i kwasu meta krzemowego.

Jelenia Góra atrakcje w Cieplicach

Cieplice Śląskie Zdrój, jako atrakcyjna pod kątem uzdrowiskowym oraz walorom środowiska miejscowość, zostały w 1975r. przyłączone do Jeleniej Góry i województwa jeleniogórskiego.

Wpisane do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa cieplickie zabytki, to obok licznych zabytków architektonicznych, Park Zdrojowy w Cieplicach Śląskich i Pijalnia Wód Marysieńka.

Najczęściej odwiedzane atrakcje Jeleniej Góry

Do niewątpliwych atrakcji wybieranych przez mieszkańców okolic jak i turystów przebywających na Dolnym Śląsku, należy kompleks Term Cieplickich. Zespół nowoczesnych basenów i stref SPA, wybudowany na terenach geotermalnych, został oddany do użytku w 2014r. Woda w basenach termalnych pochodzi z głębokiego na ponad 2000m odwiertu. Jest wysoce zmineralizowana i gorąca, dlatego, w basenach zbilansowana jest wodą źródlaną. Termy Cieplickie są cenione za niepowtarzalne walory łączące wypoczynek w górach z wodnym relaksem, lecznicze właściwości wód termalnych i jakość obsługi. Ze względu na bliskość popularnych górskich kurortów takich, jak Szklarska Poręba, Karpacz, Harrahov, Szpindlerowy Młyn, termy cieszą się popularnością nie tylko w czasie letnich wędrówek, ale też, jako relaks w trakcie zimowego, białego szaleństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *