Pokoje dla studentów – co musisz o nich wiedzieć?

pokój dla studenta

Pierwszy rok studiów, to nie tylko poznawanie nowych osób i miasta, w którym będziesz studiował. To także odcięcie przysłowiowej pępowiny, czyli najczęściej wyjazd od rodziców i nauka samodzielnego życia. Zanim jednak rozpoczniesz tę drogę, musisz podjąć pierwsze ważne decyzje, które mogą zaważyć na Twoim życiu.
Jedną z ważniejszych, jeżeli nie najważniejszą jest wybór lokum, w którym będziesz spędzał czas po zajęciach na uczelni. Pamiętaj, że musisz się w nim nie tylko wyspać, ale także zjeść i nauczyć na zajęcia czy egzaminy. Jak więc widzisz, nie możesz wybrać pierwszego lepszego miejsca, które będzie miało atrakcyjną cenę.

Pokoje dla studentów – jak to rozumieć?

Kiedy pierwszy raz szukasz pokoju na wynajem, zapewne nie znasz podstawowych różnic między stancją, akademikiem, a pokojem do wynajęcia w normalnym mieszkaniu. Aby ułatwić Ci życie, przedstawimy Ci czym są pokoje dla studentów, potocznie zwane stancjami. Tak naprawdę, jeżeli nie chcesz mieszkać w akademiku, nie pozostaje Ci nic innego, jak wynajem właśnie takiego lokum. Szukając, możesz znaleźć dwa rodzaje:

  1.  pokój pod jednym dachem z właścicielem mieszkania – takie rozwiązania najczęściej oferują osoby starsze, które samotnie mieszkają w domach lub dużych mieszkaniach. Plusem takiego rozwiązania jest spokój, który masz codziennie. Staruszkowie nie wtrącają się w Twoje życie, a Ty masz idealne warunki do nauki. Minusem takiego rozwiązania może być niemożność zapraszania do siebie gości, o organizacji imprezy studenckiej już nie wspominając
  2. pokój w mieszkaniu studenckim. Takie rozwiązanie jest najczęściej stosowane przez właścicieli, którzy posiadają duże mieszkanie wielo pokojowe. Możesz mieć pokój pojedynczy lub z kimś. Wszystko zależy od Ciebie. Jedno jest pewne – w takim mieszkaniu nigdy nie masz pewności, co do spokoju. Możesz za to dobrze bawić się na imprezach studenckich, które zapewne będą w tym miejscu często organizowane.

Akademik czy pokoje dla studentów?

Akademik to trzecia opcja, którą możesz wybrać. Musisz jednak spełnić określone warunki, w przeciwnym razie możesz nie otrzymać miejsca w pokoju. Pierwszym i najważniejszym kryterium są dochody rodziców. Jeżeli są zbyt wysokie, o akademiku możesz zapomnieć. Dlaczego? Bowiem to rozwiązanie jest o wiele tańsze niż tradycyjne pokoje dla studentów. W niektórych miastach możesz dostać pokój już za 300 zł miesięcznie. Jeżeli zatem posiadasz trudną sytuację materialną, a mieszkanie z kimś w pokoju Ci nie przeszkadza – ta opcja jest warta rozważenia.